Henkilökunta

Taitokodit Oy:ssä työskentelee motivoitunut, koulutettu ja moniammatillinen henkilökunta. Taitokodit Oy:n terapeuttisen hoidon vastaavana sekä Koskenpihan perhekodin äitinä työskentelee Mari Väänänen (sosionomi, ratkaisukeskeinen psykoterapian maisteri), ja perhekodin isänä toimii Isaya Väänänen. Perhekotivanhemmat ovat tehneet lastensuojelutyötä vuodesta 2002 saakka. Henkilöstöön kuuluu myös muun muassa sosionomeja, sairaanhoitajia, lähihoitajia, toimintaterapeutti, liikunnanohjaaja ja suurtalousesimies sekä oppisopimusopiskelijoita. Terapeuttista työskentelyä vahvistaa Terapiatiimi, johon kuuluvat muun muassa psykoterapeutti, sosiaalipsykologi, musiikkiterapeutti ja toimintaterapeutti.

Hoito- ja kasvatustyössä painottuvat Taito-ohjaus, toiminnallisuus ja ratkaisukeskeisyys. Työyhteisön ammattitaitoa ja työhyvinvointia tuetaan HENTO-toiminnan avulla. Jatkuvan kouluttautumisen myötä työssä on vahvasti ammatillinen ja kuntouttava ote.


 

Taitokodit Oy

 

Talous- ja henkilöstökoordinaattori
Anne Husso
Puh. 050 310 5765
anne.husso@taitokodit.fi

Palveluvastaava
Mari Jalava
Puh. 010 324 4989
mari.jalava@taitokodit.fi

Toiminnanjohtaja
Niina Sahlberg
Puh. 010 324 4985
niina.sahlberg@taitokodit.fi

 

Koskenpihan perhekoti

Puh. 010 324 4981, 050 443 3663
koskenpiha@taitokodit.fi

Vastaava ohjaaja
Tarja Pohtola
050 408 7639
tarja.pohtola@taitokodit.fi

Perhekodin isä
Isaya Väänänen
Puh. 010 324 4983
isaya.vaananen@taitokodit.fi

Perhekodin äiti / Psykoterapian maisteri
Mari Väänänen
Puh. 010 324 4982

Kurjenpiha

Puh. 050 313 1329
kurjenpiha@taitokodit.fi

Yksikön johtaja
Mari Jalava
Puh. 046 923 3373
mari.jalava@taitokodit.fi

Vastaava ohjaaja
Matti Masanen
Puh. 050 564 3532
matti.masanen@taitokodit.fi
 

Avopalvelut

Puh. 050 306 2220
avopalvelut@taitokodit.fi

Avopalveluiden vastuuohjaaja
Outi Ryhänen
Puh. 046 922 0746
outi.ryhanen@taitokodit.fi